ZAKAZANE SŁOWA – TEGO NIGDY NIE MÓW DO DZIECKA I PRZY DZIECKU

ZAKAZANE SŁOWA – TEGO NIGDY NIE MÓW DO DZIECKA I PRZY DZIECKU

My idealni rodzice – tak lubimy siebie postrzegać, nie chcemy powtarzać błędów naszych rodziców, chcemy być wzorcem i autorytetem, najlepszym rodzicem i kompanem dla naszego dziecka. Nie czarujmy się. My również popełniamy tysiące błędów wychowawczych bez względu czy jesteśmy magistrami pedagogiki, psychologami czy zwykłymi rodzicami. Każdy z nas ma coś za uszami,nie raz ponoszą nas nerwy, mamy gorszy dzień, a później męczą nas wyrzuty sumienia. Przecież jesteśmy starsi, powinniśmy być mądrzejsi od naszych dzieci, a czasem czujemy się sami bezbronni w stosunku do ich zachowań. I nie czarujmy się, każdy z nas powiedział lub zrobił coś czego nie powinien, ale oto mała ściąga dla rodzica czego nigdy, bez względu na okoliczności nie powinno usłyszeć od ciebie, tak rodzicu właśnie od ciebie, twoje własne dziecko.

NIE KOCHAM CIĘ JUŻ LUB PRZESTANĘ CIĘ KOCHAĆ

Dorosła osoba ma problem z takim komunikatem gdy usłyszy je od bliskiej osoby. Jeżeli usłyszy je to twoje dziecko, dla którego jesteś całym światem, rozpada się jego cały, mały świat. Wypowiedziane w przypływie chwili takie słowa w stosunku do dziecka mogą zachwiać poczuciem jego bezpieczeństwa. I niestety nie są one rzadkością, często wypowiadane są one bez namysłu przez rodziców aby skarcić dziecko ,, Przestanę cię kochać jeśli będziesz niegrzeczny, nie posprzątasz zabawek itp.” Niestety to taki szantaż emocjonalny na bezbronnej istocie, czasem wypowiadany pod wpływem chwili lub aby wymusić pewne zachowania u dziecka.

PRZYJDZIE BABA JAGA…

Gdy urodziły się moje dzieci straszenie Babą Jagą, Złym Panem, było ulubioną formą straszenia małych dzieci przez pseudo ciocie i nawet babcie. Ta forma upominania dzieci zawsze działała na mnie działała na mnie jak płachta na byka. Dzieci się nie straszy, że zostaną gdzieś zabrane – dla osoby dorosłej to fikcja, dla dziecka to prawdziwy przekaz. Można to porównać z wiarą w Św.Mikołaja – tak samo jak maluch wierzy, że Mikołaj przyniesie upragniony prezent tak samo jest z tym, że jakaś obca osoba weźmie go od ukochanych rodziców.

WYŚMIEWANIE WYGLĄDU

Julka jest taka szczupła, a ty Marysiu taka grubiutka jesteś, słowa wypowiadane przez ,,przypadek” zaniżają poczucie wartości dziecka i doprowadza do kompleksów. Dzieci wyglądają różnie jak są małe, większa część się zmienia w okresie dojrzewania, ale to co nam powiedzą bliskie osoby bardzo często rzutuje na postrzeganie dziecka w swoich oczach w późniejszym czasie. Bo szczupła Marysia nadal będzie porównywała się z pseudo Julkami w dorosłym wieku.

KOGO KOCHASZ BARDZIEJ

Mamusię czy tatusia? Babcię B. czy Babcię S.? Próbujemy się dowartościować miłością dziecka, w szczególnościach można takie zachowania zauważyć w rozbitych rodzinach lub pełnych konfliktów gdzie trwa walka o dziecko, a dzieci kochają jednakowo, w szczególności rodziców. Nie bawmy się uczuciami własnych dzieci czy wnuków.

ZAMIENIĘ CIĘ NA LEPSZY MODEL

Uwielbiamy porównywać dzieci z innymi, wysyłamy komunikaty czasem nawet nieświadomie i komunikujemy,, Chciałbym mieć grzeczniejsze/ładniejsze/mądrzejsze dziecko niż ty!”

JESTEŚ WINNY

Za moje niepowodzenia w pracy, jak tak dalej będziesz się zachowywał będę chora,gdyby ciebie nie było miałbym więcej czasu, pieniędzy. Bez ciebie byłbym szczęśliwszy. Często gdy rodzice za szybko zostają rodzicami mają pewne poczucie straty, które czasem werbalnie lub tylko przez swoje zachowanie komunikują to dziecku. Ono nie jest niczemu winne, ale jest słabsze i na siebie często bierze niepowodzenia rodziców, bo gdyby jego nie było jego ukochany rodzic byłby….szczęśliwszy, spełniony, bogatszy. Rodzice często przenoszą swoje emocje powodując frustrację u swoich dzieci. I tak jak my dorośli potrafimy radzić sobie z takimi emocjami, bo wiemy, że wina nie leży po naszej stronie tak dziecko czy małe czy nastoletnie z takim bagażem emocji sobie nie poradzi.

Jakie wy moglibyście dopisać słowa lub sytuacje, z którymi dziecko nie powinno mieć nigdy styczności?