RODZICE HELIKOPTEROWI – CZY JESTEŚ JEDNYM Z NICH?

RODZICE HELIKOPTEROWI – CZY JESTEŚ JEDNYM Z NICH?

RODZICE HELIKOPTEROWI – CZY JESTEŚ JEDNYM Z NICH?

Określenie rodzica helikoptera powstało w USA (helicopters parents) i tam funkcjonuje pod taką nazwą, u nas to określenie rodzica nadopiekuńczego, który krąży nad dzieckiem jak śmigłowiec i czuwa nadmiernie nad dzieckiem aby w razie potrzeby uchronić go przed ewentualnym niebezpieczeństwem. Rodzice helikopterowi planują każdy etap rozwoju dziecka począwszy od życia płodowego. Jak więc  rozpoznać rodzica ,,helikoptera”?

1c5463a52fab364982c372eca8c634a8

 

OCHRONA PRZED NIEBEZPIECZNYM ŚWIATEM

DZIECKO XXI w.

Dziecko od małego słyszy od rodzica, że świat jest niebezpieczny, pełen pułapek i ludzi, którzy mogą mu zrobić krzywdę. Dlatego taki rodzić jest zawsze w gotowości, nigdy nie puszcza nawet starszego dziecka do osiedlowego sklepu, plac zabaw to niebezpieczne miejsce gdzie dziecko może zrobić sobie krzywdę spadając z karuzeli lub huśtawki. Dzieci takich rodziców rzadko uprawiają sport, jazda na rowerze tylko w kasku i ochraniaczach oraz w obecności rodzica.

 

        indeks

 

DZIECKO LAT 70′-80′

Zawsze na podwórku i placu zabaw, bawiące się na trzepaku i grające w piłkę. Z siniakami i poobijanymi kolanami świadczącymi o dobrej zabawie. Dziecko zwyczajnie szczęśliwe, wśród rówieśników.

Czy zauważyliście, że dzisiejsze piękne place zabaw są najczęściej puste lub bawi się tam kilkoro dzieci pod pilnym okiem mamy, babci lub opiekunki i dzieci najczęściej bawią się same swoimi oryginalnymi zabawkami najlepszej firmy.

 

 

DZIECKO TYPU ALFA SKAZANE NA SUKCES I … WYPALONE

Rodzic helikopter z uporem szuka talentu w swoim dziecku, dzięki któremu będzie lepsze, mądrzejsze od reszty dzieci wierzy,że jeżeli dziecko będzie wystarczająco dużo pracowało w dzieciństwie będzie miało lepszy start w życiu, osiągnie sukces.Rodzic bawi się w taksówkę, dowozi dziecko do szkoły i z powrotem, na wszystkie zajęcia dodatkowe i do koleżanki która mieszka dwie przecznice dalej. Gdzieś w pamięci odnajduje wspomnienia, że sam w wieku 10 lat sam poruszał się po okolicy, ale… wtedy to były inne czasy… Nie było przecież gwałcicieli, dilerów, pedofilii – lepiej więc dmuchać na zimne.

Rodzic helikopter jest zawsze na bieżąco z zadaniami szkolnymi dziecka, ocenami i harmonogramem zajęć dodatkowych. Jest częstym gościem w szkole, zna  wszystkich nauczycieli uczących dziecko, konsultuje, opiniuje, interweniuje i tak w kółko…

Dziecko po szkole wożone jest na niezliczoną ilość zajęć dodatkowych dzięki temu może rozwijać swoje talenty. Dziecko nie może się nigdy nudzić, każdy dzień rozpisany jest skrupulatnie, rodzice zarządzają każdą wolną minutą swojego dziecka.

Opieka nad dzieckiem powierzana jest wykwalifikowanym opiekunkom dbających o rozwój dziecka ponieważ dziadkowie lub najbliższa rodzina nie są w stanie odpowiednio stymulować dziecka. Dzieci takich rodziców są często zestresowane, smutne, nie mają przyjaciół bo najczęściej spędzają czas tylko w dorosłym towarzystwie.

                                                                      

Mother helping son, stuffing napkin down his shirt

JEDZENIE

Zbilansowana dieta, wegetarianizm, smak czekolady i napój gazowany to najgorsze zło. Dziecko zapomniało kanapek do szkoły? Mama pojedzie do domu i przywiezie.

-Mamo! Po co przyjeżdżałaś? Za chwilę są lekcje, wiesz co koledzy sobie pomyślą?

-Kochanie nie możesz być głodny, tyle godzin bez śniadania (patrz wartościowego, pełnoziarnistego, zbilansowanego etc.)

sylvialo6426_1383888290

UBRANIA

Dziecko nie może zdecydować w co chce się ubrać, wszystko musi idealnie do siebie pasować, dziewczynka nie lubi różowych słodkich spódniczek i sukienek? Najlepiej czuje się w legginsach i dresach? Trudno! Ubiór dziecka przecież świadczy o jego wyjątkowości, musi się wyróżniać wśród rówieśników. To przecież nic, że mama od lat nie kupiła sobie nowej kurtki – potrzeby dziecka są najważniejsze. Czym się różni rodzic helikopterowy od zwykłego rodzica?

-Mama Franka pozwoli ubrać się sama synowi – to nic że wzory na bluzie i spodniach się gryzą, a kolory zupełnie nie mieszczą się w kanonach mody dziecięcej, dziecko jest zachwycone bo jest wygodnie i kolorowo. Mama się cieszy, że dziecko samo potrafi podjąć decyzję i wie, że kiedyś samo nauczy łączyć się odpowiednio ubrania.

-Mama helikopter bez względu na swoje potrzeby kupi piękny różowy zestaw i tak ubrane dziecko zostanie sfotografowane, a jego zdjęcie będzie krążyć na portalach społecznościowych.

OBOWIĄZKI

Dziecko takiego rodzica nie może sobie zaprzątać głowy sprzątaniem pokoju, pomocą w przygotowaniu posiłków. Rodzic sprowadza swoją osobę do praczki, sprzątaczki, kucharza i taksówki. Ono ma się tylko uczyć, rozwijać narzucone przez rodziaca pasje.

JAK ROZPOZNAĆ DOROSŁE DZIECI RODZICÓW HELIKOPTERÓW?

-Jako dorosłe osoby mieszkają i są na utrzymaniu rodziców

-Nie potrafią sami podejmować samodzielnie decyzji, każdy problem konsultują z rodzicem, wisząc godzinami na telefonie

-Nie potrafią stworzyć własnej rodziny, mają problem z nawiązywaniem poprawnych stosunków z osobami w swoim wieku

-Wybór partnera życiowego uzależniają od akceptacji rodzica

-Mężczyźni idealizują własne matki, są na każde ich zawołanie, pragną aby ich partnerka była łudząco podobna do rodzicielki

-Dorosłe dzieci rodziców helikopterów są zakompleksieni, niepewni siebie i otaczającego świata, popadają łatwo w depresję

 

-A ty rodzicu kochasz swoje dziecko?

-Oczywiście!

-Więc go nie krzywdź i daj mu żyć, próbować, poznawać świat! Nie przeżyjesz życia za swoje dziecko.