METODA DECAUPAGE – PODSTAWOWE PRODUKTY

METODA DECAUPAGE – PODSTAWOWE PRODUKTY

METODA DECAUPAGE – PODSTAWOWE PRODUKTY

Decaupage jest prostą metodą zwaną również serwetkową. Zaraziłam się nią kiedyś na pewnych warsztatach plastycznych dla dzieci. Stare przedmioty domowego użytku możecie w prosty sposób odnowić, możecie również wykonać upominki lub ozdoby świąteczne. Mogą stanowić prezent lub ozdobę domu. Dziś kurier przyniósł pudełeczko, zdążył przed 13.więc ukłony dla pana dostawcy. Przyniósł podstawowe, niezbędne produkty do rozpoczęcia przygody z decaupage.

Co jest potrzebne aby zacząć i ozdobić np. na prezent kuferek, butelkę?

Na początek najlepiej zainwestować w taki mini zestaw, kupicie w sklepach dla plastyków, sklepach papierniczych lub np. na Allegro. Koszt takiego zestawu waha się w przedziale 25-35zł. W takim zestawie znajduje się:

DSCF2221-1024x768

-coś do ozdobienia w moim przypadku była mała szkatułka, są też serwetniki lub pojemniki na herbatę

-2 szt. zwykłych serwetek, motywy mogą być różne

-biała farba podkładowa

-klej do decaupage

-lakier do decaupage

-farby 2 szt. najlepiej wybrać kolory kontrastowe np jasny żółty  brązowy

-lakier do spękań

-gąbeczka i pędzelek

DSCF2224-1024x768

DSCF2223-1024x768

Jeżeli na początek nie chcecie kupować typowego zestawu możecie zakupić w sklepie budowlanym białą farbę taką do drzewa lub nawet do ścian, ale wodną, lakier mat lub błyszczący, klej wikol można też kleić klejem magikiem, zamiast gąbki możecie użyć zwykłego zmywaka kuchennego, serwetki kupicie w każdym markecie. Do decaupage dobrze jednak zainwestować w dobre pędzle syntetyczne, łatwo je utrzymać w czystości, z pewnością potrzebny będzie pędzelek cienki i jeden większy, szeroki.

DSCF2225-1024x768

I to w sumie wszystko, teraz liczy się pomysł no i to co chcecie ozdobić. Może być to ozdobna butelka do kuchni, pudełko na herbatę, wazon lub dowolnie inna rzecz.

 

  • Świetny post. Od jakiegoś czasu szukałam czegoś podobnego. Jeszcze fajnie by było, jakbyś zamieściła, jak taką szkatułkę ozdobić? Mam co do tej techniki kilka pytań. Czy można nią ozdabiać przedmioty z takiego bardzo grubego kartonu. Mam album, który ma kartki ok. 2 – 2,5 mm. I drugie czy da się połączyć z scrapbookingiem?

    • justyna

      Witaj, w następnych postach pokarzę moje dzieła, strona jest w rozbudowie, nie polecam nakładanie farb nawet na gruby papier, bo papier chłonie farbę, nie będzie to zbyt efektowne, lepiej na szkło, ceramikę, drewno, farba wodna może spowodować wybrzuszenia na papierze i zniszczy twój album, lepiej skupić się na jednej metodzie, ale do scrabbookingu możesz użyć papier ze starymi motywami, czarno -białe zdjęcia, różne dodatki, co dadzą podobny efekt, są dostępne okucia stron w takim starym stylu, chyba że masz album drewniany wtedy swobodnie możesz kombinować i mieszać style.