JAK WYCHOWAĆ MĄDRE DZIECKO?

JAK WYCHOWAĆ MĄDRE DZIECKO?

Gdy rodzi się dziecko, rodzice dbają na początku głównie o jego zdrowie i zaspokojenie podstawowych potrzeb, wraz z jego wiekiem staramy się stymulować jego rozwój, chcemy aby nasze dziecko było mądre, ciekawe świata i dobrze radziło sobie zarówno w szkole  jak i życiu codziennym. Przedstawię wam kilka wskazówek jak wychować mądre dziecko?

DZIECKO NIGDY NIE JEST ZA MAŁE NA NAUKĘ

Rozmowa mam na placu zabaw:

-Wiesz, moja Antosia ma dopiero 2 latka, a już umie liczyć do 10! A jak ładnie rysuje szlaczki!

-Mój Jasio już zna alfabet i uczy się czytać.

Przysłuchujący się rozmowie rodzić z jednej strony wie, że każde dziecko jest inne, ale zawsze zapala się czerwona lampka ,,Dlaczego moje dziecko jeszcze tego nie potrafi?”

Naukowcy twierdzą, że inteligencja jest w 49% genetyczna, natomiast 51% to stymulacja. Dlatego to czy twoje dziecko będzie inteligentne może zależeć od genów lub od ciebie! Więc co ty rodzicu możesz zrobić aby pomóc dziecku nie tylko w nauce, ale wzbudzić w nim ciekawość świata i entuzjazm?

4d2660c72722dbea504db6b0882dd079

ROZMAWIAJ O OTACZAJĄCYM GO ŚWIECIE

Takie rozmowy możecie przeprowadzać w drodze do przedszkola lub szkoły, w czasie jazdy samochodem. Możemy opowiadać dziecku zarówno o codziennych sprawach jak i o tych bardziej abstrakcyjnych np ,,Co by było gdyby…? Warto zadawać pytania dziecku odnośnie różnych sytuacji Jak byś się zachował gdyby…. Ja w czasie długiej jazdy samochodem opowiadałam im o różnych krajach i zwyczajach innych ludzi, rozmawialiśmy o różnych gatunkach zwierząt. Często bawiliśmy się w quiz jaka jest najdłuższa rzeka, najwyższy szczyt itp. itd. Co ważne od najmłodszych lat mówiłam do dzieci jak do dorosłych nie używałam zmiękczeń, wplatałam w nasze rozmowy również trudniejsze słowa, dzięki czemu mają bardzo duży zasób słów, a co najważniejsze rozumieją ich znaczenie.

POCZYTAJ MI TATO, POCZYTAJ MI MAMO!

Czytanie dziecku książek pobudza wyobraźnię, buduje ogólną wiedzę o świecie, wzbogaca się słownictwo. Daj dziecku dobry przykład i sam czytaj książki. Dziecko z pewnością będzie chętnie naśladować zachowanie rodzica. Starsze dzieci mogą czytać na zmianę z rodzicem, dziecko może opowiadać o tym co przeczytało, możecie wymieniać spostrzeżenia na temat danej książki. Wspólne czytanie to również budowanie silnej więzi emocjonalnej z rodzicem. Ja razem z moimi dziećmi zapisałam się do biblioteki, każdy wybiera coś dla siebie i również wspólnie czytamy wypożyczone książki.

JEDZENIE

Jakość jedzenia wpływa znacząco na funkcjonowanie mózgu. Dlatego zawsze starałam się aby moje dzieci jadły zdrowe posiłki, najmniej przetworzone i od razu zaznaczę, że an początku nie zawsze to było łatwe. Przekonanie ich aby spróbowały nowych rzeczy graniczyło z cudem. Teraz nie ma już z tym większego problemu, sami też zaczęli zwracać uwagę na to co zawarte jest w danym produkcie i przeglądają etykiety ze składem. Dzieciaki nigdy nie wychodzą bez śniadania do szkoły i zawsze mają coś pożywnego na drugie śniadanie. Oczywiście czasem zdarzają się wyjścia do fast fooda , ale najczęściej przygotowujemy ich zdrowszą wersję udomowioną np. pizzę lub domowe hot dogi lub hamburgery.

food-dinner-pasta-broccoli

SEN

Zbyt mała ilość snu zarówno u dzieci jak i dorosłych wpływa negatywnie na samopoczucie i koncentrację. Dzieci w wieku od 6-12lat powinny spać od 10-11 godzin. Zbyt mała ilość snu może powodować u dzieci kłopoty z nauką i przyswajaniem wiedzy, a także powodować ospałość, niezadowolenie, a nawet agresję. Dlatego staram się aby moje dzieciaki kładły się o 20.30 do łóżka niezależnie od dnia tygodnia. W wyjątkowych sytuacjach kładą się o 22. Niestety im są starsi to trudniej jest ich zagonić do spania o przyzwoitej godzinie.

man-person-cute-young

SPORT

Od małego zachęcałam dzieci do aktywności na świeżym powietrzu jak i do uprawiania wszelkich możliwych sportów w zależności od pory roku. Sanki, łyżwy, narty zimą, lato spacery, jazda na rolkach i rowerze.Ponieważ świeże powietrze bardzo dobrze dotlenia mózg, pozwala to później na lepszą koncentrację. Oprócz tego syn chodzi na sztuki walki, a córka na basen. Samo przebywanie na podwórku gdy tylko pogoda jest odpowiednia jest u mnie obowiązkowe.

people-eyes-playing-young

ZABAWY MANUALNE, KONSTRUKTYWNE, EKSPERYMENTY

Od małego zachęcałam dzieci do zabaw mających na celu rozwijania ich kreatywności i logicznego myślenia. Wszelkie gry planszowe, łamigłówki, quizy były częścią naszych zabaw. Syn uwielbia klocki lego i potrafi wymyślać coraz to nowe pojazdy i budowle – według mnie jest to jedna z lepszych zabawek pobudzająca kreatywność i logiczne myślenie. Zabawy manualne, wszelkiego rodzaju eksperymenty zachęcają dziecko do poznawania nowych obszarów nauki. Przecież dzieci najlepiej uczą się przez zabawę!