JAK EFEKTYWNIE PRACOWAĆ W DOMU?

JAK EFEKTYWNIE PRACOWAĆ W DOMU?

Praca na własny rachunek coraz częściej jest formą samo zatrudnienia zarówno wśród ludzi młodych jak i osób starszych. Praca taka ma wiele plusów, nie jesteśmy narażeni na humory szefa, mamy elastyczne godziny pracy, kobiety mogą łączyć wychowanie dzieci z pracą. Możliwości tego typu pracy jest wiele – księgowość, typowa sprzedaż i prowadzenie sklepu internetowego, blogowanie, wykonywanie projektów, wszystkie te działalności możemy wykonywać w zaciszu swojego biura, w domowym zaciszu. Jednak jak efektywnie pracować w domu?

KILKA ZASAD JAK EFEKTYWNIE PRACOWAĆ W DOMU

1) Miejsce pracy – musi być dostosowane do naszych potrzeb aby wygodnie pracować najlepszym tu rozwiązaniem jest aby wydzielić osobne pomieszczenie, ale często jest to niemożliwe. Często wystarczy ładne, pojemne biurko, z wieloma szufladami i miejscem na dokumenty. Jeżeli prowadzimy typową sprzedaż musimy pomyśleć o magazynie na towar.

2) Godziny pracy – każdy pracujący w domu powinni ustalić sobie swoje godziny pracy w zależności od indywidualnych potrzeb i pracy jaką wykonują, część pracy ważniejszej można rozłożyć na godziny przedpołudniowe natomiast inne na wieczorne, a nawet nocne.

3)Ubiór w pracy -praca w domu to też praca nawet jeżeli nas nikt nie widzi to badania jednoznacznie mówią, że osoby które ubierają się w strój podobny do pracy w biurze są bardziej efektywni w wykonywanej przez siebie pracy, czują się pewniej i są bardziej przekonywujący w kontaktach z klientem w przeciwieństwie od osób, które pracują w tak zwanym ,,typowym dresie” czy piżamie.

4) Plan pracy – warto każdego dnia poświęcić chwilę wieczorem na zorganizowanie sobie planu pracy na dan dzień.

5) Bądź kreatywny -to że pracujesz w domu nie oznacza, że masz odciąć się od ludzi, na spotkania staraj się organizować poza miejscem pracy jeżeli jest to możliwe. Rozwijaj swoje pasje, tak aby nie stać się niewolnikiem swojej własnej firmy, jeżeli ktoś może wykonać część twojej pracy skorzystaj z tej możliwości.

6) Szanuj swój czas pracy – to że pracujesz w domu nie musi oznaczać , że przyjmujesz w tym czasie wizyty przyjaciół i rodziny, powiadom ich o tym i o godzinach swojej pracy, to paradoksalne najbardziej kłopotliwy punkt pracy własnej, osoby nieświadome co robisz zawsze twierdzą, że jest Ci lepiej i że nic nie robisz, często koliduje to również z życiem domowym bo jak nie zabrać dzieci na spacer w czasie wakacji lub nie ugotować obiadu?

7) Ubezpiecz dom – jeżeli pracujesz w domu warto go ubezpieczyć, straty przy prowadzeniu firmy mogą być bardzo duże.

Startup Stock Photos