HOMOTABLETIS – ODKLEJ DZIECKO OD MONITORA!

HOMOTABLETIS – ODKLEJ DZIECKO OD MONITORA!

Rozwój mediów elektronicznych znacząco wpływa na nasze dzieci, z najnowszych badań wynika, że aż 90% dzieci poniżej drugiego roku życia używa mediów elektronicznych. Natomiast większość dzieci po drugim roku życia ogląda telewizję przez 1-2 godzin dziennie, natomiast 1/3 dzieci posiada telewizor w swoim pokoju w wieku 3 lat.

Natomiast zdania rodziców w sprawie oglądania przez dzieci telewizji, korzystania z komputera i tableta są podzielone. Jedna część stwierdza, że jest to nieuniknione w otaczającym świecie, druga bardziej radykalna rzeczywiście nie włącza małym dzieciom TV i zabrania korzystania z innych dobrodziejstw elektroniki, chcąc powrotu czasów gdzie dzieci widywały tylko dobranockę, a dłuższa bajka Disneya puszczana była tylko w sobotę.

HOMOTABLETIS – DLACZEGO WARTO ODKLEIĆ DZIECKA OD MONITORA?

  • mózg dziecka otrzymuje za dużo impulsów co jest niewskazane dla słabo rozwiniętego układu nerwowego dziecka ich nadmiar może wzbudzać w dziecku zachowania agresywne, powodować zmęczenie, zaburzenia snu i koncentracji.
  • ze względów zdrowotnych pogarsza się u małych dzieci wzrok i wpływa to na wady postawy.
  • mniej interakcji z rodzicami wpływa na mniejszy zasób słów bezpośrednio wynikający z mniejszej ilości czasu spędzanego z rodzicem.
  • dzieci spędzają mniej czasu na świeżym powietrzu, zaburzają się kontakty z grupą rówieśniczą, dziecko ,,wyłącza się” ze świata realnego.

Pomimo wad trudno zabronić dzieciom zupełnie zabronić korzystania z elektroniki, sama idealną mamą w tej kwestii nie jestem i według mnie można nauczyć dziecko mądrego korzystania z elektroniki. Jak to zrobić?

-po pierwsze fascynacja i uzależnienie dzieci z elektroniki wynika z zapracowania rodziców, czasem dla przysłowiowej ,,chwili spokoju” pozwalamy dzieciom siedzieć przed TV lub komputerem bez ograniczeń – starajmy się więc częściej zachęcać dzieci do zabawy z rówieśnikami, wyjdźmy z dzieckiem na spacer lub zapiszmy się wspólnie na basen.

-oglądanie z dziećmi programów i rozmawianie o ich treści, dostosowujmy również bajki do wieku dziecka, tak samo z grami komputerowymi.

-ograniczajmy czas dziecka przed ekranem do max. 2 godzin

-nie umieszczajmy telewizora w pokoju dziecka