HOMOTABLETIS – ODKLEJ DZIECKO OD MONITORA!

HOMOTABLETIS – ODKLEJ DZIECKO OD MONITORA!

Rozwój mediów elektronicznych znacząco wpływa na nasze dzieci, z najnowszych badań wynika, że aż 90% dzieci poniżej drugiego roku życia używa mediów elektronicznych. Natomiast większość dzieci po drugim roku życia ogląda telewizję przez 1-2 godzin dziennie, natomiast 1/3 dzieci posiada telewizor w swoim pokoju w wieku 3 lat.

Natomiast zdania rodziców w sprawie oglądania przez dzieci telewizji, korzystania z komputera i tableta są podzielone. Jedna część stwierdza, że jest to nieuniknione w otaczającym świecie, druga bardziej radykalna rzeczywiście nie włącza małym dzieciom TV i zabrania korzystania z innych dobrodziejstw elektroniki, chcąc powrotu czasów gdzie dzieci widywały tylko dobranockę, a dłuższa bajka Disneya puszczana była tylko w sobotę.

HOMOTABLETIS – DLACZEGO WARTO ODKLEIĆ DZIECKA OD MONITORA?

  • mózg dziecka otrzymuje za dużo impulsów co jest niewskazane dla słabo rozwiniętego układu nerwowego dziecka ich nadmiar może wzbudzać w dziecku zachowania agresywne, powodować zmęczenie, zaburzenia snu i koncentracji.
  • ze względów zdrowotnych pogarsza się u małych dzieci wzrok i wpływa to na wady postawy.
  • mniej interakcji z rodzicami wpływa na mniejszy zasób słów bezpośrednio wynikający z mniejszej ilości czasu spędzanego z rodzicem.
  • dzieci spędzają mniej czasu na świeżym powietrzu, zaburzają się kontakty z grupą rówieśniczą, dziecko ,,wyłącza się” ze świata realnego.

Pomimo wad trudno zabronić dzieciom zupełnie zabronić korzystania z elektroniki, sama idealną mamą w tej kwestii nie jestem i według mnie można nauczyć dziecko mądrego korzystania z elektroniki. Jak to zrobić?

-po pierwsze fascynacja i uzależnienie dzieci z elektroniki wynika z zapracowania rodziców, czasem dla przysłowiowej ,,chwili spokoju” pozwalamy dzieciom siedzieć przed TV lub komputerem bez ograniczeń – starajmy się więc częściej zachęcać dzieci do zabawy z rówieśnikami, wyjdźmy z dzieckiem na spacer lub zapiszmy się wspólnie na basen.

-oglądanie z dziećmi programów i rozmawianie o ich treści, dostosowujmy również bajki do wieku dziecka, tak samo z grami komputerowymi.

-ograniczajmy czas dziecka przed ekranem do max. 2 godzin

-nie umieszczajmy telewizora w pokoju dziecka

 

 

 

  • Mam trzyletniego brata i mimo że zdaję sobie sprawę z tego, że dziecko w jego wieku powinno spędzać jak najmniej czasu przed ekranem, to ciężko jest uniknąć pokusy włączenia mu ‚jutuba’ zamiast aktywnej zabawy samochodzikami. Sama muszę się nim zajmować tak naprawdę tylko kilka godzin w tygodniu, więc nie umiem sobie wyobrazić, jakie kuszące to jest dla rodziców.

  • Oj tak, chwila spokoju to podstawa. Często obserwuję rodziców jadących z dzieckiem samochodem, którzy zamiast rozmawiać z pociechą, wręczają im tablet i mają problem z głowy.