CZEGO MOŻE BAĆ SIĘ PRZYSZŁA MAMA.

CZEGO MOŻE BAĆ SIĘ PRZYSZŁA MAMA.

Dziś z perspektywy czasu, gdy z kobiety stałam się mamą dwójki dzieci, żoną z 11 letnim stażem, naszły mnie przemyślenia o tym czym jest macierzyństwo i czego może bać się przyszła mama. Dziś z perspektywy czasu dziele się z Wami najważniejszymi według mnie aspektami dotyczącymi posiadania dzieci.

ZOSTAŃ MATKĄ A WYNIOSĄ CIĘ NA PIEDESTAŁ

Nie od dziś wiadomo, że jeżeli zostajesz mamą to społecznie wchodzisz  na wyższy poziom wtajemniczenia. Kobiety nie mające dzieci lub, które jawnie przyznają się, że nie chcą mieć ich w ogóle z automatu są wykluczane przez społeczeństwo lub na każdym kroku próbuje się je nawrócić ze złej drogi, uprzykrzając im życie, również przez swoich najbliższych, a może najbardziej właśnie przez nich?

Zostajesz matką to przygotuj się że będziesz tak zwanym ,,dobrem wspólnym”. Każdy będzie miał prawo cię pouczać od pierwszych dni ciąży, dotykać po brzuchu, później poznasz wszystkie opinie na temat Twoich metod wychowawczych, a twój każdy błąd będzie wspominany latami.

newborn-baby-mother-adorable-38535

STRACH

Strach przed porodem, strach przed tym, że nie sprostasz takiemu wielkiemu wyzwaniu jakim jest wychowanie, strach, że nie pokochasz dziecka choć go przecież pragniesz, strach przed zmianą stylu życia do jakiego przywykłaś. Również obawa straty pracy oraz zmiany wyglądu swojego ciała. Każda przyszła mama ma te obawy i nie są one czymś złym.

pexels-photo-101063

GDY ZOSTANIESZ MATKĄ PRZESTAJESZ BYĆ KOBIETĄ

Przyszła lub bardzo młoda mama, która nadal czuje się młodą, pełną energii  kobietą, lubiącą dbać o siebie, utrzymująca kontakty towarzyskie, uprawiająca sport – nagle dowiaduje się, że to co było wcześniej już jej nie dotyczy ponieważ została MAMĄ. Dlatego teraz powinna skupić się tylko na dziecku, domu i obowiązkach z tym związanym. Wiele kobiet próbuje sprostać presji społeczeństwa i rezygnuje ze swoich pasji,marzeń i planów.

Od czasu gdy zostaniesz mamą to twoje potrzeby nigdy nie będą już na pierwszym miejscu, tylko dlaczego w takim razie w samolocie maskę tlenową ma zawsze pierwsza założyć osoba dorosła? Pewnie dlatego, że tylko wtedy będzie mogła zadbać o swoje dziecko. I tak samo powinno być w życiu.

red-woman-girl-brown

NIE MOŻESZ MIEĆ GORSZYCH DNI

Matka, która narzeka publicznie na dziecko, męża i teściową od razu podawana jest ostrej krytyce, bo generalnie nie ma prawa się skarżyć dziecko jest niegrzeczne? – to wina złego wychowania matki, rzadko ludzie starają się zrozumieć nas kobiety i nas mamy, najczęściej słyszymy slogany ,,Nie przesadzaj”, ,,Nie płacz” lub ”Inni mają gorzej.” Czemu ty w ogóle narzekasz kobieto! – przecież niejedna kobieta chciałaby być na Twoim miejscu mieć niegrzeczne dziecko, marudnego męża i wredną teściową.

PRAWO DO POMYŁKI

Wiele mam boi się, że nie sprosta wychowaniu dziecka, że zabraknie im cierpliwości, stanowczości, odpowiedniego podejścia. A przecież każdej z nas zdarza się krzyknąć, dać karę, obrazić się na własne dziecko.

Zdarza się również, że dla świętego spokoju pozwolisz dziecku dłużej oglądać telewizor lub grać na kompie, dać słodycze przed obiadem i przekupić nową zabawką lub ciuchem. Jestem świadoma, że popełniam w ten sposób błędy, ale każda z nas popełnia je codziennie, tylko nie każda mama się do tego przyzna. Często w rozmowach z innymi mamami lubimy się wybielać i grać perfekcyjne mamy. Ja potrafię przyznać się do swoich błędów. A Ty?

Bycie mamą to duże poświęcenie, zadanie na całe życie, bardzo ciężka praca, ale również wiele radości, uśmiechu, wiele doświadczeń i miłości. I tego wam życzę najwięcej.

 • Podziwiam kobiety, które są mamami, wychowują swoje dziecko na jak najlepszego człowieka ale mimo wszystko dbają o siebie i nie zapominają, że one też są ważne. Mam 22 lata i nie wyobrażam sobie nie mieć dziecka. Marzę o założeniu rodziny, ale mam nadzieję że będę dobrą mamą i pozostanę w tym wszystkim kobietą 🙂

  • Myślę, że w tym tkwi sekret szczęśliwej kobiety, że nie poświęca się wyłącznie dziecku, partnerowi tylko stosuje metodę zdrowego egoizmu i dba również o swoje potrzeby. Natomiast do posiadania dziecka należy spokojnie dojrzeć i mieć je tylko wtedy gdy w 100% będziemy czuć taką potrzebę.

 • Ola

  Wpis ciekawy, szczególnie dla takich dziewczyn jak ja. Mam 28 lat zdaję sobie sprawę, że zegar tyka, wszyscy czekają na dziecko łącznie z moim mężem, a ja też czekam, ale nie wiem na co. Nie wiem jak się przemóc, co mnie powstrzymuje???

  • Myślę, że jest to strach i każdemu chyba trudno podjąć taką decyzję tym bardziej, że jest to zobowiązanie do końca życia, ale sądzę również zbanda@bandabag.com jest to wyzwanie, które warto podjąć.

 • Dlatego nigdy nie zostanę matką.

 • Oj, mama może się czuć kobietą. ja paradoksalnie właśnie po porodzie czułam się w pełni kobietą. nawet jeśli nie miałam makijażu i wychodziłam na spacer po osiedlu w dresie. ale wszystko inne prawda;p

 • Wszystko to prawda co piszesz. Gorszych dni nie ma. I nie ma usprawiedliwiania się !

 • Agnieszka

  Pomimo, że nie jestem jeszcze mamą to wpis mnie zaciekawił. Bardzo fajnie napisany 🙂