BAD PARENTING – ŹLI RODZICE = ZŁE DZIECKO ALE CZY NA PEWNO?

BAD PARENTING – ŹLI RODZICE = ZŁE DZIECKO ALE CZY NA PEWNO?

Rodzicielstwo – jeżeli się na to zdecydujemy, czeka nas ciężka praca i to na całe życie, tym bardziej, że nie ma tu ustalonych reguł, każdy rodzic działa intuicyjnie, opiera się również na doświadczeniu starszych pokoleń, przez obserwację innych rodziców. My rodzice często popełniamy błędy, które później mogą niewłaściwie wpływać na nasze dziecko.

Bad parenting lub bad parents – czyli złe rodzicielstwo lub źli rodzice. Często przecież spotykamy się z określeniem, że złe dzieci pochodzą od złych rodziców i ich niewłaściwego wychowania.

Zostało wyróżnionych 11 nieprawidłowych nawyków rodziców, które mogą negatywnie wpływać na zachowanie dzieci.

1.JEŻELI NASZE DZIECKO CELOWO NAM PRZESZKADZA TO OZNACZA, ŻE NIE JESTEŚMY WYSTARCZAJĄCO CZULI WOBEC NIEGO.

1

2.JEŻELI NASZE DZIECKO KŁAMIE OZNACZA TO, ŻE W PRZESZŁOŚCI PRZESADNIE REAGOWALIŚMY NA JEGO PORAŻKI.

2

 

3.JEŻELI NASZE DZIECKO MA PROBLEM Z SAMOOCENĄ OZNACZ TO ŻE CZĘŚCIEJ MU DORADZALIŚMY NIŻ ZACHĘCALIŚMY.

3

4.JEŻELI TWOJE DZIECKO NIE POTRAFI BRONIĆ SWOJEGO ZDANIA OZNACZA TO, ŻE W MŁODYM WIEKU DYSCYPLINOWALIŚMY JE PUBLICZNIE, RODZICE NIE POWINNI TEGO ROBIĆ NAWET W OBECNOŚCI RODZEŃSTWA, KUZYNÓW I PRZYJACIÓŁ.

4

5.JEŻELI TY KUPUJESZ DZIECKU WSZYSTKO, A ONE ZABIERAJĄ RZECZY KTÓRE DO NICH NIE NALEŻĄ, TO WYNIKA Z TEGO, ŻE NIE POZWALAMY IM DOKONYWAĆ WYBORU.

5

6.JEŻELI DZIECKO JEST TCHÓŻLIWE TO DLATEGO, ŻE ZBYT SZYBKO MU POMAGAMY, NIE USUWAJMY KAŻDEJ PRZESZKODY Z JEGO ŚCIEŻKI.

6

7.JEŻELI NASZE DZIECKO JEST ZAZDROSNE MOŻE TO BYĆ SPOWODOWANE CIĄGŁYM PORÓWNYWANIEM GO Z INNYMI

7

8.JEŻELI NASZE DZIECKO SZYBKO SIĘ DENERWUJE OZNACZA TO ŻE POŚWIĘCAMY MU ZA MAŁO UWAGI I TYLKO PRZEZ ZŁE ZACHOWANIE JĄ ZYSKUJE.

8

9.JEŻELI NASZE DZIECKO NIE RESPEKTUJE ODCZUĆ INNYCH MOŻE BYĆ SPOWODOWANE, ŻE ZAWSZE MU ROZKAZYWALIŚMY MU NIE SZANUJĄC JEGO UCZUĆ.

9

10.JEŻELI NASZE DZIECKO JEST SKRYTE POWODEM MOŻE BYĆ ROZDMUCHIWANIE SPRAW DO OLBRZYMICH ROZMIARÓW.

10

11.JEŻELI DZIECKO JEST NIEGRZECZNE WYNIKAĆ TO MOŻE Z ZACHOWAŃ RODZICÓW LUB LUDZI Z BLISKIEGO OTOCZENIA.

11

MOJE ZDANIE

W większości punktów jest wiele prawdy, zgodzić się muszę, że często zamiast poświęcić dziecku czas wolimy kupić następną zbędną zabawkę czyli zrekompensować mu notoryczny nasz brak czasu dlaniego, że wielu rodziców często zwraca dziecku przy najbliższych mu uwagę i może niekorzystnie wpływać to na jego zachowanie później.

Istnieje też wiele rodziców nadopiekuńczych co powoduje strach dziecka przed otaczającym go światem, często niepotrzebnie. Jednocześnie twierdzę, że te czynniki mogą powodować takie zachowania, ale nie muszą, każde dziecko jest inne i to co dla jednego będzie końcem świata dla drugiego będzie nic nieznaczącym epizodem.

Twierdzę też, że my rodzice mamy prawo do błędu, tak samo jak nasi rodzice je popełniali, każdy z nas uczy się swojego dziecka na każdym etapie rozwoju, nasze porażki wychowawcze mogą również pomóc nam zrozumieć zarówno nas samych jak i małego człowieka, który jest naszym dzieckiem – jego uczucia, jego pojmowanie świata.

Jeżeli tylko zrozumiemy, że nie tylko my mamy zawsze rację, może nam to pomóc w tworzeniu jeszcze lepszej więzi z naszymi dziećmi, czego wam życzę.

Wpis został zainspirowany przemyśleniami wpisem z blog ojciec  do którego przeczytania was zachęcam, ponieważ my rodzice często mamy podobne doświadczenia.